Navigátor: Domů / Pro Diabetiky

Diabetes a zánět předkožky

   Záněty předkožky trápí velmi často i muže bez cukrovky. Diabetiky výrazně více. Pokud pacient užívá tzv. glykosurika (např Januvia , Forxyga a další ) dochází k vylučování poměrně velkého množství cukru do moči (až 70 g/den ) a predispozice k zánětům předkožky se ještě výrazně zvyšuje. Cukr významným způsobem mění rovnováhu bakterií v oblasti předkožkového vaku, kde i za normálních okolností vegetuje v rovnováze několik desítek druhů bakterií. Cukr v moči tento křehký mikrobiom narušuje, dochází k přemnožení patogenních bakterií, kvasinek, plísní a virů, což klinicky vyvolává opakované, až chronické, záněty. Po zánětech zůstává předkožka méně pružná - fibrosní (=jizevnatá). Muži tuto skutečnost dlouhodobě ignorují nebo reagují zvýšenou hygienou zevního genitálu - používají mýdla, sprchové gely, desinfekci, vyčkávají. Postupně dojde ke stavu, kdy předkožka při sexu bolí a hůře lze přetáhnout při erekci přes žalud. Násilné přetahování předložky nadále zhoršuje situaci, drobné ranky se hojí jizvičkami, až nakonec nezbude, než navštívit urologa. Ten konstatuje zúžení a zjizveni předložky a navrhne jediné možné řešení a to je radikální obřízka. Při této obřízce je nutné odstranit vnitřní a vnější list předkožky což může vést ke zhoršení citlivosti penisu. Proto se pacienti s cukrovku tohoto zákroku velmi bojí a snaží se mu co nejdéle vyhýbat. Což je pochopitelné. Co ale většina mužů, kteří k nám přichází, neví, je že čím dříve se problém s předkožkou začne řešit, tím šetrnější postup lze zvolit.

  Naše ambulance nedoporučuje preventivní obřízku. Pro pacienty s diabetes máme šetrnější zákrok, spočívající v úpravě předkožky se zachováním vnitřního listu. Po zákroku již žalud není ve vlhkém prostředí. Tím je zcela zabráněno zánětům a dalším projevům spojeným s cukrovkou. Po tomto zákroku jsou důležité erotogenní zóny na penisu zachovány. Dokonce u některých mužů vidíme zlepšení erekce a pacienti udávají v dotaznících i zlepšení sexuálního prožitku. Penis po zákroku vypadá podobně jako po obřízce, ale rozdíl je v zachování citlivosti.

Důležité je zmínit, že čím později se pacient k řešení rozhodne, tím je nutné provést zákrok radikálněji, a tedy i s možným negativním dopadem na citlivost penisu. Jste-li diabetik, přijďte se k nám poradit. Naše ambulance, jako jedna z mála, nabízí velmi šetrné a hlavně trvalé řešení.

  Chtěla bych všem mužům s cukrovkou, kteří si myslí, že se jim problém vyhne, říct toto: "V naší společnosti se náboženská obřízka u novorozenců praktikuje velmi málo. V naší ambulanci vidím mnoho mužů s dlouhou - redundantní předkožku. U těchto mužů mnohem častěji pozorujeme záněty předkožky, záněty žaludu, jizevnaté změny na předkožkách, záněty močové trubice i prostaty a nezřídka trápí tyto muže i předčasná ejakulace. U diabetiků je situace vždy výrazně horší. Někdy u diabetiků nebo imunokompromitovaných pacientů může vzniknout až agresivní forma zánětu předkožky a kůže zevního genitálu (gangréna), která během dvou až tří dnů může skončit radikální operací zevního genitálu.

  Zákrok, který nabízí naše pracoviště poskytne muži velmi šetrné řešení se zachováním, někdy i zlepšením kvality sexuálního života.

  Rovněž stojí za zmínění fakt, že chronické zánětlivé dráždění v oblasti předkožky a žaludu spolu s nadprodukcí smegmatu, přispívá k riziku rozvoje přednádorových stavů a někdy i s přechodem do nádorového onemocnění - většinou spinocelulárního karcinomu. Ten je následně řešen vysoce radikální operací.

  Rozhodně se nevyplácí s tímto problémem vyčkávat. Pokud si nejste jisti, tak nám napište.

  Náš email: vinicni@uromeda.cz.

 

 

 

 

 

Kde nás najdete:

Poliklinika Viniční 235
615 00 Brno - Židenice

tel.: 733 502 154
e-mail: vinicni@uromeda.cz
>> více zde <<

Velkopavlovická 25
628 00 Brno - Vinohrady

tel.: 733 502 161
e-mail: vinohrady@uromeda.cz
>> více zde <<

Aktuální informace

  • Očkování proti COVID 19 (22.02.2022):
    Vážení pacienti, Od 22.02.2022 je možné se nechat očkovat proti onemocnění ... >>více<<
  • COVID 19 po 18.5.2020 (15.03.2020):
    COVID 19 od 1.3.2021 Do prostor čekárny i ambulancí vstup jen ... >>více<<

>> více zde <<