Navigátor: Domů / Nejčastější dotazy

Nejčastější dotazy pacientů

Provádíte obřízky?

Ano, dle přání pacienta buď v lokální anestezii nebo při celkovém uspání na operačních sálech naší polikliniky.

Mám potíže s prostatou a obavy z operace. Poradíte mi...?

V dnešní době lze prostatu efektivně léčit i medikamentosně. Pokud by ve Vašem případě po náležitém urologickém vyšetření přeci jen byla nutná operace, pak nejčastěji se provádí tzv. TURP - „vyfrézování“ prostaty přes močovou trubici. Tato operace vyžaduje speciální endoskopické instrumentarium, zkušeného operatéra a erudovanou pooperační péči. Tyto požadavky splňují v Brně nejlépe urologie ve fakultních nemocnicích a urologie v MOU - Žlutý kopec. Ve výjimečných případech zajišťujeme našim pacientům i ošetření na Pražské, Olomoucké či Ostravské urologické klinice.

Našel jsem si na levém varleti hrbolatý útvar. Může to být nádor...?

Jakékoliv změny na varlatech by měl co nejdříve vidět urolog. Může se jednat o nádor, ale častěji je to spíše jen spermatokéla, cysta, hydrokéla či varikokéla. Není rozhodující věková kategorie, protože nádory varlat se často objevují v mladém věku, o čemž se málo ví. Pokud se nádor varlete začne léčit včas, má pacient vysokou naději na vyléčení !

Po sexuálním styku s manželem mívám opakovaně záněty gynekologické i močového měchýře. Znamená to, že je mi manžel nevěrný...?

Při opakujících se urogynekologických zánětech je vhodné vyšetření, mikrobiologické stěry a dle výsledku cílená antibiotická léčba obou sexuálních partnerů. Existují i preventivní přípravky a postupy, kterými lze opakování zánětů zabránit. Doporučuji Vám oběma navštívit naši ordinaci, můžete si i vybrat vyšetření a léčbu odděleně u lékaře i lékařky. Pokud Váš manžel nebude chtít přijít s Vámi, přijďte sama určitě najdeme schůdné řešení.

Otec zemřel na rakovinu prostaty. Znamená to, že ji pravděpodobně budu mít také?

Byla prokázána genetická predispozice k tomuto onemocnění. Proto se doporučuje vyšetřovat muže s pozitivní rodinnou anamnesou již od 40 let. Vyšetření spočívá v běžném odběru krve z loketní jamky - v krvi vyšetřujeme hladinu tzv. PSA - prostatického antigenu - což je bílkovina, kterou uvolňuje prostatická žláze ve větším množství do krevního oběhu, je-li postižena nádorem či zánětem. Dále je potřebné klinické vyšetření a někdy doplněné vyšetřením ultrazvukovým přístrojem nejlépe s rektální sondou. Při patologických nálezech se nevyhneme provedení punkční biopsie prostaty - tedy přímému odběru vzorků tkáně z prostaty - protože to je jediná cesta k potvrzení nebo vyloučení nádorového onemocnění. Chtěl bych také zdůraznit, že jen při včasném záchytu je rakovina prostaty vyléčitelná!

Kde nás najdete:

Poliklinika Viniční 235
615 00 Brno - Židenice

tel.: 733 502 154
e-mail: vinicni@uromeda.cz
>> více zde <<

Velkopavlovická 25
628 00 Brno - Vinohrady

tel.: 733 502 161
e-mail: vinohrady@uromeda.cz
>> více zde <<

Aktuální informace

  • Očkování proti COVID 19 (22.02.2022):
    Vážení pacienti, Od 22.02.2022 je možné se nechat očkovat proti onemocnění ... >>více<<
  • COVID 19 po 18.5.2020 (15.03.2020):
    COVID 19 od 1.3.2021 Do prostor čekárny i ambulancí vstup jen ... >>více<<

>> více zde <<